Protest ws biokompostowni i biogazowni!!!!!!

W sobotę roznosić będziemy jako Stowarzyszenie SEMSL ulotki z prośbą o podpisanie protestu co do budowy  w Morasku na granicy z Suchym Lasem  instalacji biokompostowni i biogazowni mieszkańcy Moraska już taki protest z podpisami przeszło 400mieszkańców już złożyli w Urzędzie Miasta Poznania.

Podpisy będziemy zbierać w najbliższych dniach .

 

Wczoraj odbyło się spotkanie informacyjne mieszkańców Moraska z Panem Prezesem Krzysztofem Krauze Prezesem spółki ZZO na temat budowy biokompostowni z biogazownią na terenie Moraska blisko granicy z Suchym Lasem . Wśród zaproszonych gości byli także Radni Miejscy Pani Ewa Jemielity , Halina Owsianny i Pan Michał Grześ .Dyskusja była bardzo burzliwa a argumenty przedstawione przez pana Prezesa nie przekonały nas. W dokumentach brakuje oceny oddziaływania na środowiska a który jest kluczowy do oceny ryzyka . Budowa ma kosztować 52 mln złote ze środkówunijnych , Problem w tym że jak pisze p. Paweł Matuszak prawdopodobnie miastu będzie groził zwrot kosztów ponieważ dokumenty są niekompletne i sprzeczne a wszystko na to się wskazuje. Czyli za błędy spółki zapłacą mieszkańcy Poznania bo zwrot będzie musiał nastąpić z budżetu Miasta Poznania .

http://www.gloswielkopolski.pl/…/3708790,morasko-mieszkancy…

Dodać należy, że były obecne Stowarzyszenia Ekologiczne z Moraska i Suchego Lasu Stowarzyszenie Ekologiczne Mieszkańców Suchego Lasu którego jestem członkiem ( byłam ) które przeciwstawiają się tej instalacji od 1,5 roku a miasto nie chce uznać ich za stronę. W 2010 Wójt Gminy Suchy Las Grzegorz Wojtera sprzeciwiał się takiej lokalizacji jednak nie został uznany za stronę w postępowaniu ze względu na fakt że instalacja ma mieć położenie na terenie miasta Poznania

Do tekstu należy dodać że , zaprojektowana instalacja odbiega od zamówienia. I projektant ,a za razem przyszły wykonawca sam przyznał na spotkaniu , że zapach będzie. A więc, czy jeśli ta instalacja powstanie a my będziemy wszyscy domagać się odszkodowań utraty wartości naszych nieruchomości oraz zakłócenia miru domowego miasto będzie stać na odszkodowania?. Czy będzie miasto stać na zwrot ogromnej pożyczki, którą miasto będzie musiało zwrócić ponieważ miasto podjęło uchwale z naruszeniem prawa bo bez konsultacji społecznych podjęło uchwale o lokalizacji inwestycji celu publicznego?. Czy nie jest dziwne że decyzję o warunkach zabudowy p. Grobelny przedłużył uwaga 29.10.2014 a wiec tuż przed wyborami?. Czy nie są pytania, które nowe władze powinny zadać nie zależnym prawnikom , nie ludziom pracującym w urzędzie miasta w wydziale komunalnym. Oni martwią się że przepadną 22mln przyznane NFOŚ ( przyznane ale nie wydane a więc możne je jeszcze zwrócić )ale czy nie będzie większego zmartwienia kiedy trzeba będzie zwrócić 52 mln? Dodać trzeba że filtry które muszą być wymieniane co 2-3 lata kosztują min.250.000zł , czy ZZO będzie stać jeśli na tę instalację uzbierało wkładu własnego 600.000zł

Było to drugie spotkanie z udziałem Stowarzyszeń Ekologicznych w przeciągu miesiąca w tej sprawie . Poprzednie odbyło się w Suchym Lesie z udziałem Wójta Gminy Suchy Las oraz nowej radnej p.Marii Lisieckiej- Maria Lisiecka-Pawełczak i Krzysztof Grzybowski asystent Prezydenta Wudarskiego, którym zostały przekazane wszystkie informacje oraz propozycje wywołania planu zagospodarowania na tym terenie.

W sobotę roznosić będziemy jako Stowarzyszenie SEMSL ulotki z prośbą o podpisanie protestu co do budowy tej instalacji mieszkańcy Moraska już taki protest z podpisami przeszło 400mieszkańców już złożyli w Urzędzie Miasta Poznania.